Nr katalogowy: 913
Szafka na słupach barokowa
Europa Środkowa, 3 ćw. XVIII w.
Południowo-wchodnie Niemcy lub Śląsk (?).
o prostych bokach i froncie, zamykana dwuskrzydłowo, wsparta na czterech spiralnych kolumnach, spiętych u dołu krzyżowym,
falistym wiązaniem. fornirowana, intarsjowana, inkrustowana, Na skrzydłach drzwi i bokach prostokątne pola z wpisanymi
w nie wydłużonymi rezerwami o prostych bokach zwieńczone ostrołukiem o falistym wykroju, obwiedzione wstęgą.
W rezerwach dodatkowo na skrzydłach drzwi faliste pola z figurami alegorycznymi (Męstwo z tarczą i włócznią
i Sprawiedliwość (?) z wagą i mieczem), a na bokach w romboidalnych polach kwiatony. W narożach pól na skrzydłach
i bokach oraz wokół nich jedynie na skrzydłach drzwi grawe rowane wici. Korpus u dołu od frontu wykończony falistym, ażurowym fartuszkiem z portretem w medalionie pośrodku. Wewnątrz cztery półki dwie pełnej szerokości i dwie węższe u dołu i u góry.
konstrukcja - sosna; fornir - jesion, orzech; intarsje - śliwka, brzoza, dzrewo owocowe (?); inkrustacje - kość wołowa; okucia
- stal, mosiądz; 214 x 133 x 69,5 cm;
Szafka barokowa, której dekoracja wskazuje na wykonanie na terenie Śląska lub regionu przyległego na terenie Niemiec, z charakterystycznymi formami intarsji i figurami alegorycznymi. Po naprawie i konserwacji w XX wieku.