Nr katalogowy: 854
Zegar kominkowy, portykowy
drewno lakierowane, brąz złocony, mosiądz, stal;
Europa Zachodnia, po poł. XIX w.
na 4 spłaszczonych, guzikowych nóżkach; drewniana, architektoniczna obudowa lakierowana na czarno; podstawa na planie prostokąta, z profilowanym gzymsem i nałożoną od frontu ozdobą z brązu złoconego, z motywem wieńca laurowego ujętego po bokach stylizowanymi palmetami; wyżej 4 kolumienki o bazach i głowicach z brązu moletowanego i złoconego; między kolumnami zawieszony mechanizm z wychwytem kotwicznym, regulatorem wahadłowym i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; wahadło rusztowe, stalowo-mosiężne, ozdobione reliefem z brązu złoconego z parą ptaszków w gniazdku;
tarcza srebrzona, z nałożonym pierścieniem z rzymskim podziałem godzinowym; obramienie z brązu z motywem stylizowanych rogów obfitości, akantu, rozet i wolut; zwieńczenie z prostym gzymsem i aplikowaną plakietką ażurową z palmetami i kwiatami;
wys. 49,8 cm, szer. 27 cm, głęb. 15 cm.