Nr katalogowy: 606
Fajka rezerwistów
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, metal;
bez sygnatur. Niemcy, pocz. XX w. (ok. 1903)
podłużna główka fajki z metalową oprawą z wieczkiem na zawiasach zamykanym na zatrzask; od frontu ujęty w dwie gałązki reliefowej wici dębowej, przewiązane u dołu kokardką, monogram wiązany GAB po koroną, niżej czernią: Franz Bendir, a nad koroną napis: Hoch lebe die Reserve 1903, od tyłu barwna miniatura: dwaj żołnierze pijący piwo przy stoliku, z napisem powyżej: Nun Bru¨der stoßt ie Gläser an/ es leb der Reservenmann/ Prosit!; pod scenką napis: Z. Am. a. m. Militär Jahre i. Berlin i nazwiska rezerwistów w dwóch kolumnach; lekkie przetarcia złoceń i dekoracji malarskiej;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, metal; dł.17 cm; bez sygnatur. Niemcy, pocz. XX w. (ok. 1903)