Nr katalogowy: 730
Zegar kominkowy w stylu II Cesarstwa
brąz złocony, mosiądz, stal, szkło;
Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.
na 4 kulistych nóżkach, z podstawą prostopadłościenną opasaną palmetowym gzymsem; od frontu reliefowa
scena z Muzą poezji lirycznej - Erato z lirą, wokoło uskrzydlone postacie podtrzymujące girlandę, Amorek
i Psyche; wyżej postument stanowiący obudowę mechanizmu z siedzącą na nim skrzydlatą postacią Erato
z lirą; z prawej strony - zwrócony ku niej Amor, z lewej trójścienny ołtarz z parą gołąbków na bukiecie
z róż; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin, naciągiem sprężynowym i regulatorem
wahadłowym; tarcza emaliowana, z cyframi rzymskimi i napisem: „Michelez / Rue St. Honoré N: 128 ŕ
Paris”; na czaszy dzwonka napis: „M. Pourel”; z tyłu mechanizm osłonięty soczewkowatym szkłem;
brąz złocony, mosiądz, stal, szkło; wys. 49 cm, szer. 39 cm, głęb. 15,5 cm; Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.