Nr katalogowy: 729
Zegar kominkowy z postacią ogrodnika
Francja, Paryż, firma Braci JAPY,
3 ćw. XIX w.
podstawa na planie prostokąta,wsparta na 4 nóżkach (przednie z akantowych liści); powyżej gzymsu zdobionego palmetami - cokół z aplikowaną od frontu
girlandą i rogami obfitości; na cokole pośrodku - prostopadłościenny postument stanowiący obudowę mechanizmu, zwieńczony wazą z kwiatami; z prawej -
figurka młodzieńca z gałązką kwiatową w prawej ręce i szpadlem - w lewej; po drugiej stronie - kubiczna donica z krzewem różanym; mechanizm z
systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie w kole napis: „JAPY FRERES * G[ran]D MED[aille] d'HONNEUR”, nr fabr. „74547”; tarcza mosiężna z cyframi
rzymskimi; brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 41 cm, szer. 32 cm, głęb. 12 cm; Francja, Paryż, firma Braci JAPY, 3 ćw. XIX w.