Nr katalogowy: 724
Szabla francuska, oficerska, w pochwie
Francja, 3 tercja XIX w.
głownia stalowa, z szerokim zbroczem
obustronnie ciągnionym; dekorowana na obu
płazach poniżej nasady - pisanymi złotem
panopliami i floresami na szmelcowanym tle;
jelec tarczowo-kabłąkowy z brązu złoconego;
tarczka ażurowa z peltą, na której cyfra :”8”;
tylne ramię jelca zakończone łezką; na kabłąku -
głowa w hełmie; rękojeść karbowana,
hebanowa, kapturek głowicy półowoidalny,
z warkoczem sięgającym jelca; pochwa skórzana,
z trzewikiem i szyjką z mosiądzu złoconego;
stal, brąz i mosiądz złocony, heban, skóra
lakierowana; dł. głowni 77 cm, krzywizna,
4,5 cm, dł. całk. 92 cm; dł. w pochwie 93,5 cm;
Francja, 3 tercja XIX w.