Nr katalogowy: 401
Diana przywdziewająca suknię
stop metali (brąz ?), złocony,
wys. 50 cm. Francja, 2. poł. XIX w.
Na podstawie sygn. odlewnika: F. BARBEDIENNE FONDEUR i pieczęć zakładowa z napisem: REDUCTION MECANIQUE COLLAS […]:
Praca jest XIX-wieczną repliką słynnej antycznej rzeźby Diany z Gabii (Diany przywdziewającej suknię), odkrytej w 1792 r. i przejętej od rodziny Borghese przez
Napoleona w 1807 r., obecnie w Luwrze. Sądzi się iż znaleziona figura była rzymską kopią dzieła Praksytelesa wykonanego dla świątyni Artemidy Brauronii w Atenach.