Nr katalogowy: 835
Para kandelabrów 4-świecowych, w tradycji empire'u
Warszawa, firma Braci Grzegorza
i Feliksa Łopieńskich, pocz. XX w.
podstawy schodkowe, z dwóch spiętrzonych, kwadratowych plint; cokoły cylindryczne, obwiedzione u dołu szerokim pierścieniem z motywem sznura; na ciemno patynowanej powierzchni cokołów aplikowane zdobienia z brązu złoconego - para skrzydlatych geniuszy podtrzymujących laurowe girlandy przewiązane wstęgami; trzony w formie 4-grannej, rozbieżnej kolumny ozdobionej od frontu i z tyłu nakładkami w formie laurowych wieńców, lir, skrzyżowanych lasek pasterskich i trzosów; w zwieńczeniu popiersie - herma Merkurego, ze skrzydełkami w kędzierzawych włosach; po bokach umocowane symetrycznie dwie pary rogów obfitości, z baranimi głowami u nasady, pełniących rolę tulei na świece; z tyłu na podstawach sygn.: „BR. ŁOPIEŃSCY / WARSZAWA”;
brąz, odlew cyzelowany, patynowany, złocony; wys. 56 cm, szer. 20,5 cm, głęb. 15 cm.
Warszawa, firma Braci Grzegorza i Feliksa Łopieńskich, pocz. XX w.
Kandelabry przystosowane do ewentualnej elektryfikacji, z przygotowanymi kanałami na przewody.