Nr katalogowy: 831
Zegar kominkowy, portykowy
brąz złocony, marmur, alabaster, szkło,
porcelana, mosiądz, stal;
Europa Zachodnia, Francja?, 2 poł. XIX w.
podstawa z czarnego marmuru, w formie wydłużonego owalu, na 4 brązowych, kolistych, moletowanych nóżkach; krawędź od frontu zdobiona sznurem perełek z brązu; na podstawie - para kanelowanych, rozszerzających się ku górze kolumn z alabastru, ujętych moletowanymi pierścieniami; w kanelurach u dołu - wypełnienia z brązu złoconego w formie kłosów; w zwieńczeniu kolumn - alabastrowe wazony z szyszką, przybrane łańcuszkami; pomiędzy kolumnami - zawieszona cylindryczna puszka z brązu, z mechanizmem zegara; tarcza z cyframi rzymskimi, osłonięta soczewkowym szkiełkiem w obramieniu z perełek; pod tarczą - ażurowa wić winnej łozy otaczająca kobaltową plakietę porcelanową z nałożonym srebrnym wiankiem laurowym; zwieńczenie zegara - w formie alabastrowego wazonu z bukietem plastycznych kwiatów z brązu; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin; wahadło z soczewką w formie maski solarnej;
brąz złocony, marmur, alabaster, szkło, porcelana, mosiądz, stal;
wys. 43,8 cm, szer. 28,2 cm, głęb. 11 cm.