Nr katalogowy: 830
Zegar kominkowy w manierze II Cesarstwa,
z antykizowaną postacią cesarza Napoleona I;
Francja, Paryż, firma Vincenti i Cie, 3 ćw. XIX w.
podstawa z czarnego marblitu, na planie wydłużonego prostokąta; 4 nogi z brązu złoconego - w formie uskrzydlonych łap zwierzęcych; krawędzie gzymsu opasane perełką i astragalem; mechanizm w prostopadłościennej obudowie z brązu, bije godziny i półgodziny; tarcza emaliowana, z szafirowymi cyframi rzymskimi, szkiełko wypukłe, w perełkowym obramieniu; obok na półkolistym tronie zasiada Cesarz w wieńcu laurowym na głowie i fałdzistej szacie; w opartej na obudowie mechanizmu ręce
trzyma zwój; obok cylindryczny pojemnik z innymi, licznymi zwojami, opatrzony cyfrą rzymską „I”;
na płycie mechanizmu kolisty znak firmowy z napisami: MEDAILLE D'ARGENT / VINCENTI / & / Cie”;
marblit, brąz złocony i patynowany, szkło; wys. 55 cm, szer. 61 cm, głęb. 24 cm.
Francja, Paryż, firma Vincenti & Cie, 3 ćw. XIX w.