Nr katalogowy: 905
Serwantka kątna, dwuelementowa
konstrukcja sosnowa, okleiny mahoniowe,
Europa Środkowa, pod wpływem angielskim;
3 tercja XIX w.
naroża mebla ścięte; dołem szeroka listwa cokołowa i szafka zamykana dwuskrzydłowymi drzwiczkami, z płycinami wykrojonymi w łuk (tzw. „ośli grzbiet"); wewnątrz jedna półka; powyżej gładka powierzchnia ozdobiona intarsją z trzema rombami z czernionego dębu, obrzeżonymi filetową żyłką;
górna część mebla oddzielona prostym gzymsem, osłonięta dwuskrzydłowymi, oszklonymi drzwiczkami, z pionowymi, zamkniętymi łukiem szprosami; wnętrze o trzech półkach; wyżej gładki fryz z poziomo biegnącą filetową żyłką i zwieńczenie z wydatnym, prostym gzymsem;
konstrukcja sosnowa, okleiny mahoniowe, intarsja - dąb czerniony, żyłka filetowa z jaworem i drewnami barwionymi;
wys. 208 cm, szer. 120 cm, głęb. ca 43 cm.
Europa Środkowa, pod wpływem angielskim; 3 tercja XIX w.