Nr katalogowy: 837
Zegar kominkowy z alegorią Miłości
marmur czerwony i biały, brąz złocony;
Francja, 4 ćw. XIX w.
na podstawie owalnej z czerwonego marmuru, z sześcioma szpulowymi nóżkami z brązu; cokół z białego marmuru, z kanelowanymi, łukowymi ściankami bocznymi; od frontu prostokątna plakietka z brązu z reliefowym orszakiem baraszkujących puttów; wyżej - cylindryczna puszka z mechanizmem; na emaliowanej tarczy cyfry godzinowe rzymskie i kwadransowe arabskie, u dołu napis: „a Paris"; szkło wypukłe, w moletowanym obramieniu z motywem palmetowym i plecionkowym; pod tarczą - skrzyżowane gałązki dębu i lauru; z lewej strony puszki - figurka Amora, z łukiem i kołczanem u stóp; z prawej - postać młodej kobiety w antykizowanej szacie, wyciągającej rękę po ofiarowywane jej przez Amora serce i wianek różany; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, osłonięty z tyłu szklanymi drzwiczkami;
marmur czerwony i biały, brąz złocony; wys. 37 cm, szer. 38,7 cm, głęb. 16,8 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.