Nr katalogowy: 836
Zegar kominkowy
brąz złocony; wys. 47 cm, szer. 34 cm, głęb. 15 cm.
Francja, k. XIX w.
z podstawą na planie prostokąta, na 4 nóżkach; na frontowej ściance dekoracja z motywem skrzydlatych mieczy i piorunów, na narożach kołczany oplecione wstęgą, na ściankach bocznych - kyliksy i girlandy z winnej łozy; w zwieńczeniu cylindryczna puszka kryjąca mechanizm i spoczywająca na niej postać kobieca w antykizowanej szacie, z kyliksem w prawej dłoni, lewym ramieniem obejmująca siedzącego przy niej orła; po bokach - kosz z owocami i kwiatami oraz dzban z wysokim, łamanym uchem; tarcza z godzinowym podziałem rzymskim i kwadransowym arabskim; niżej nakładka z gałązkami lauru i brodatymi maskami;
Francja, k. XIX w.