Nr katalogowy: 829
Ikona - „Krzew gorejący" („Nieopalimaja Kupina")
w kiocie;
tempera na desce, z 2 szpongami; 30,5 x 27,5 cm;
Rosja, k. XIX w.
w kiocie;
z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem w centrum 8-promiennej gwiazdy, obramowanej czerwonymi płatkami; w 4 ramionach gwiazdy - symbole Ewangelistów, w płatkach - archaniołowie z symbolami żywiołów; w narożach obrazu - wyobrażenia Mojżesza, Jessego, Ezechiela i Jakuba z drabiną, w nawiązaniu do proroctw starotestamentowych; ikony tego typu stanowią symbol dziewiczego macierzyństwa Marii; w ludowych wierzeniach chroniły przed pożarem; deska w profilowanej, drewnianej, złoconej płatkowo ramce, umieszczona w kiocie - gablotce prostokątnej, o wyoblonych narożach, z oszklonymi drzwiczkami na zawiasach;
kiot - drewno sosnowe, okleiny orzechowe, szkło, 40 x 35,5 x 8 cm.
Rosja, k. XIX w.