Nr katalogowy: 825
Ikona - „Św. Pantelejmon", w kiocie
tempera na desce, 26,5 x 22 cm;
Rosja, pocz. XX w.
wizerunek w 3 postaci, en face, przedstawia młodego mężczyznę bez zarostu, z charakterystycznymi atrybutami: skrzyneczką na medykamenty i narzędziem - pędzelkiem do namaszczania chorych; Święty był medykiem i zasłynął jako uzdrowiciel; tło i bordiura - złote; z lewej strony - postać Anioła Stróża, z prawej - św. Wasyla; na desce z tyłu słabo czytelne napisy cyrylicą: „[…] Anna Fiodorowna […] Sw. Pantieliejmon"; ikona w drewnianej, profilowanej, złoconej płatkiem ramce;
całość w prostokątnym kiocie, z oszklonymi drzwiczkami;
kiot - drewno sosnowe, fornirowane orzechem, szkło leśne, 33,5 x 29 x 7 cm.
Rosja, pocz. XX w.