Nr katalogowy: 609
Komplet toaletowy z motywem kwiatu kaliny
Niemcy, Bonn, Porzellan- und Steingutfabrik
Ludwig Wessel;
1 poł. XX w.
płytka miska umywalniana, dzbanek na wodę z szerokim wylewem i dwa pojemniki: na gąbkę oraz na szczotkę, z pokrywkami. Naczynia zdobione secesyjnym reliefowym motywem listwowych esownic wokół krawędzi i gałązkami kwiatu kaliny, podmalowane i naprószane w kolorze różowym, o ciemnoróżowym konturze. Szkliwo z niewielką krakelurą, niewielkie przetarcia na uchwytach,
dwa pęknięcia przy krawędzi miski oraz pęknięcia i przetarcia szkliwa w dnie;
fajans delikatny, farby ceramiczne, szkliwo przejrzyste ołowiowo-boraksowe;
miska - wys. ok. 13 cm, średn. 39 cm;
dzbanek - wys. 31 cm; naczynie na gąbkę - 9,5 x 14 x 9 cm;
naczynie na szczotkę - 10 x 22 x 9 cm;
sygn. na dzbanku: wycisk A oraz dwa wypukłe kartusze z napisami reliefowymi:
Wessel Bonn oraz: Rosa II, naszkl. wiśniowe […] E/ 422, czerwienią naszkl. 15.;
na misce naszkl. różowe: 6480/E/122; na puszce na gąbkę wycisk: K.
Niemcy, Bonn, Porzellan- und Steingutfabrik Ludwig Wessel (zał.1823) - fabryka porcelany i fajansu delikatnego Ludwiga Wessela, 1 poł. XX w.