Nr katalogowy: 818
Szafka w stylu II cesarstwa
Europa Zachodnia lub Środkowa (?),
ok. 1870 - 90
o prostych bokach i froncie, zwieńczona wypiętrzonym daszkiem, jednoskrzydłowa, z dwoma szufladami u góry i u dołu, czerniona, z intarsjowaną dekoracja na skrzydle drzwi, dekorowana brązami, wsparta na czterech nóżkach przednich w formie spłaszczonych kul, tylnych graniastych. Na skrzydle drzwi jasna gałązka konwalii umieszczona w kielichu zakończonym palmetą.
Plecy i skrzydło drzwi o konstrukcji ramowej z pojedynczymi płycinami; korpus deskowy. Wewnątrz trzy półki.
Materiały: konstrukcja - świerk; fornir - grusza (?); intarsja - jawor; okucia - mosiądz, stal;
wymiary: 152 x 73,5 x 47,3 cm.
Europa Zachodnia lub Środkowa (?), ok. 1870 - 90
Mebel nawiązujący formą (prosta szafka dwuskrzydłowa) i dekoracją (czarna powierzchnia, mosiężne dekoracje) do kosztownych mebli wykonywanych na pocz. XIX wieku do dekoracji francuskich rezydencji, także cesarskich. Były one zrobione
egzotycznymi materiałami: często fornirowane mahoniem lub palisandrem i dopiero wówczas czernione, a dekorowano je pozłacanymi, mosiężnymi listwami, projektu najlepszych brązowników. Wykonywane w 2 poł. XIX wieku ich naśladownictwa, tak jak omawiana szafka, były tylko ich skromniejszymi wersjami. Modne, były wykonywane na terenie całej Europy.