Nr katalogowy: 813
Komplet mebli w stylu Chippendale
Materiały: fornir - mahoń, orzech wzorzysty;
Anglia, pocz. XX w.
złożony z czterech krzeseł, pary foteli, stołu, bufetu i pomocnika, o falistych kształtach, blatach, skrzydłach drzwi, licach szuflad fornirowanych wzorzystym fornirem, wsparte na czterech kabrilowych nogach, z rozszerzonym kolanem i stopą w formie pantofla, dekorowanych płaskorzeźbionym liściem. Krzesła i fotele o ażurowych oparciach i tapicerowanych siedzeniach. Oparcia rozszerzane ku górze, zwieńczone faliście, z profilowaną deską środkową. Siedzenia trapezoidalne, faliste od frontu, z wyjmowaną poduszką krytą skórą. Bufet, pomocnik i stół o falistych zarysach blatu, z fartuszkiem u dołu. Pomocnik z dwoma szufladami
wyłożonymi suknem, z przedziałami na sztućce. Bufet z dwoma wysuniętymi szafkami na bokach i parą szuflad po środku. Wewnątrz szafek półki.
Materiały: fornir - mahoń, orzech wzorzysty; fotele - 97,5 x 61 x 54 cm, krzesła - 97 x 54 x 52 cm; stół - 75 x 87 x 180 cm; pomocnik - 90,6 x 112 x 50 cm;
bufet - 105 x 165 x 51,8 cm
Anglia, pocz. XX w.
Meble nawiązujące kształtem i dekoracją do sprzętów projektowanych przez angielskiego meblarza Thomasa Chippendale. Sprzęty te stały się ponownie popularne na pocz. XX wieku, nadano im jednak nowoczesne formy i wykonanie.