Nr katalogowy: 727
Zegar szafkowy, kominkowy
Niemcy, Schramberg,
firma JUNGHANS, XIX/XX w.
w obudowie drewnianej, architektonicznej, z profilowaną podstawą na planie prostokąta, wspartą od frontu na nóżkach z brązu złoconego, w formie uskrzydlonych łap zwierzęcych; szafka z przodu zamykana oszklonymi drzwiczkami, oflankowanymi parą herm kobiecych z brązu złoconego; zwieńczenie łukowatym daszkiem z szerokim, profilowanym gzymsem, parą sterczyn i dwuuszną wazą w centrum; tarcza zegara mosiężna; cyfry podziału godzinowego na nakładanym pierścieniu; w kornerach - aplikowane ażury z motywów floralnych; w podłuczu uskrzydlona główka amorka i wić roślinna; mechanizm
z systemem bicia godzin i kwadransów; na płycie mechanizmu osłoniętej z tyłu drewnianymi drzwiczkami - znak firmowy fabryki zegarów Junghans - litera „J” w 8-ramiennej gwieździe; drewno sosnowe, okleiny orzechowe, brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 55 cm, szer. 35 cm, głęb. 20 cm;
Niemcy, Schramberg, firma JUNGHANS, XIX/XX w.