Nr katalogowy: 714
Evangelion
Księga zawierająca cały tekst czterech Ewangelii,
podzielony na perykopy lekcyjne. Drzeworyty
inkorporowane druków z lat 1681-2.
Księga zawierająca cały tekst czterech Ewangelii - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, podzielony na perykopy lekcyjne. Należy do grupy tzw. ewangeliarzy ołtarzowych. Były one wydawane w formacie in folio. Oprawa ze skóry zdobionej ślepymi tłoczeniami w formie pasów wici akantowej oraz okuciami z mosiądzu (ze śladami srebrzenia). Na okładzinie górnej w centrum - aplikowany wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego; w narożach - plakiety z wizerunkami Ewangelistów wraz z emblematami: z lewej u góry św. Mateusz, u dołu z lewej - św. Jan, u dołu z prawej - św. Łukasz; brak okucia z postacią św. Marka w prawym górnym rogu. Na okładzinie dolnej - aplikowane 4 mosiężne guzy pełniące rolę podpórek; przy krawędzi fragment jednej z dwóch
nie zachowanych klamer. Wewnątrz każdą z Ewangelii poprzedza całostronicowy drzeworyt z postacią Ewangelisty. Ponadto w tekście włamane mniejsze drzeworyty z ilustracjami. Tego typu Ewangeliarze ze względu na swoją funkcję (uosabiania Chrystusa)- używane przy sprawowaniu liturgii mszalnej i liturgii sakramentów- były zwykle ozdobnie oprawiane i bogato iluminowane. Druk In folio, tłoczony cyrylicą, w jęz. cerkiewnosłowiańskim, wydany we Lwowie w Drukarni Bractwa Stauropigialnego przy cerkwi Wniebowzięcia NMP w 1743 r.
Drzeworyty inkorporowane z druków z lat 1681-2.
Od początku swojej działalności w 1592 r. drukarnia bracka była nastawiona na realizowanie potrzeb wyznaniowych kościoła prawosławnego. Ta funkcja zdecydowała o jej profilu wydawniczym, większość druków tej oficyny to książki liturgiczne, takie jak Czasosłow - Horologion (odpowiednik katolickiego brewiarza),Triodion, Oktoich, Trebnik (czyli mszał) itp. W latach 1592-1788 i w XIX w. drukarnia wydała tylko 163 druki religijne i 15 druków świeckich (opr. na podstawie ekspertyzy i opisu p. M. Trojnackiej z Sekcji Starych Druków BU KUL).