Nr katalogowy: 710
Zegar kominkowy
marmur, brąz złocony; szkło, mosiądz, stal;
Francja, 1 ćw. XX w.
z białego marmuru, na prostokątnej podstawie z gzymsem opasanym sznurami perełek z brązu złoconego;
mechanizm w cylindrycznej obudowie oflankowanej zwojami wolut, z naciągiem sprężynowym,
regulatorem wahadłowym i wychwytem kotwicowym typu „brocot” (od nazwiska wynalazcy - Louisa
Gabriela Brocota), widocznym w kolistym zagłębieniu pośrodku tarczy, emaliowanej, z podziałem
rzymskim; osłona tarczy w postaci oszklonych, kolistych drzwiczek
w mosiężnej ramce; zegar z paryskim systemem bicia godzin
i półgodzin; w załączeniu kluczyk;
marmur, brąz złocony; szkło, mosiądz, stal; wys. 36,5 cm, szer. 61 cm, głęb. 18,5 cm;
Francja, 1 ćw. XX w.