Nr katalogowy: 706
Szkatułka na herbatę
w stylu klasycystycznym
Polska (?), 1 ćw. XIX w.
w stylu klasycystycznym;
kwadratowa, o prostych bokach i wieku, z otwieranym wiekiem, fornirowana ciemną okleiną, z intarsjowanymi czernionymi pasami na obrzeżach. Zamek hakowy, jednoryglowy, stalowo-mosiężny. szyld zamka stalowy, w formie tarczy. Uchwyt knopikowy umieszczony na romboidalnym szyldzie; stalowe. Zawiasy motylkowe, z ogranicznikiem. Wnętrze wyklejone płytkami z jasnego drewna, dno szkatułki i wieka malowane na czerwono (obecnie dno szkatułki wyłożone aksamitem). Materiały:
konstrukcja - świerk (?), fornir - mahoń; intarsje - kasztanowiec; płytki wewnętrzne - jawor; okucia - stal, mosiądz; 10,8 x 11,9 x 10,2 cm; Polska (?), 1 ćw. XIX w.
Szkatułka o klasycystycznej prostej formie i biedermeierowskich kształtach okuć. Wykonana najprawdopodobniej na terenie Polski ok. 1825 roku. Podobne jej szkatułki wykorzystywano także do przechowywania cennej herbaty, czasem biżuterii. Stąd pojemniki były zamykane na klucz. Obiekt unikatowy, bardzo rzadko spotykany na polskim rynku antykwarycznym. Po oczyszczeniu i zapoliturowaniu powierzchni.