Nr katalogowy: 506
Wazon z miniaturą
wg Angeliki Kauffmann i bukietem; Niemcy, Drezno,
Sächsische Porzellanfabrik zu Poschappel
von Carl Thieme,1 ćw. XX w.
wg Angeliki Kauffmann i bukietem
owoidalny wazon z uchwytami - postaciami siedzących kobiet w antykizujących szatach,
trzymających kosze z kwiatami. Szpulowa stopa dokręcana na trzpień metalowy, pokrywa ażurowa
zwieńczona plastyczną stożkową kompozycją kwiatową. Okrągła podstawa na 4 wolutowych
nóżkach. Na brzuścu dwie miniatury: 1) Tańcząca nimfa z Amorem i bachantka z tamburynem (wg
Angeliki Kauffmann), 2) Kompozycja kwiatowa z peoniami, tulipanem i prymulami. Wokół stopy,
podstawy i górnej części wazy (między uchwytami) plastyczne gałązki z barwnymi kwiatami. Drobne
ubytki dekoracji plastycznej (kwiaty, listki).
Porcelana, druk barwny, farby naszkliwne, złocenia; wys. 70 cm (całość);
sygn. na spodzie stopy i podstawy drukiem niebieskim: monogram wiązany SP i napis: Dresden poniżej.
Niemcy, Drezno, Sächsische Porzellanfabrik zu Poschappel von Carl Thieme,1 ćw. XX w.
Wazon naśladuje wyroby miśnieńskie (forma) i dekoracje na porcelanie wiedeńskiej (miniatura z nimfą,
Amorem i bachantką, powtarzająca temat podjęty na porcelanie wiedeńskiej końca XVIII wieku,
według Angeliki Kauffmann).