Nr katalogowy: 401
Aniołek
drewno lipowe polichromowane; wys. 58 cm.
Polska (Puławy ?), ok. poł. XVIII w.
Późnobarokowa rzeźba aniołka pochodzi zapewne ze zwieńczenia niewielkiego ołtarza. Niektóre cechy stylowe - ostre żłobkowane fałdowanie draperii i typ fizjonomiczny o szeroko rozstawionych oczach - mogą wskazywać na ośrodek rzeźbiarski w Puławach. Obecna wtórna polichromia, z karnacją w pełni pobieloną i szatą pokrytą złotolem, zaciera pierwotne, wysokie walory artystyczne rzeźby.