Nr katalogowy: 914
Stół empirowy, z klapami
sosna, mahoń, intarsja jaworowa, snycerka, złocenie;
Europa Środkowa, ok. poł. XIX w.
blat prostokątny, po rozłożeniu owalny; podstawa wsparta na czwórnogu z lwimi, złoconymi łapami na rolkach; trzon masywny, złocony, zdobiony snycersko pasem wolich oczek i szerokimi liśćmi akantu; w oskrzynieniu prostokątnym, wyoblonym na narożach - umieszczona z przodu szufladka z przegródkami; na jej licu prostokątne, czernione wgłębienie; dekoracja powtórzona po przeciwnej stronie oskrzynienia stwarza iluzję drugiej szufladki; krawędzie podstawy i nóg oraz dolna krawędź oskrzynienia ozdobione intarsją z żyłkami jaworowymi; klapy blatu podtrzymywane z każdej strony parą wysuwanych podpórek;
sosna, mahoń, intarsja jaworowa, snycerka, złocenie; od spodu podstawy - żelazne, kute listwy wzmacniające;
wys. 77,5 cm, szer. 95 cm, po rozłożeniu klap 142 cm; głęb. 72 cm.