Nr katalogowy: 710
Tabakiera męska
srebro kute, repusowane, wewnatrz złocone;
Gdańsk, Friedrich Wilhelm Sponholtz, 1768 r.
W formie prostopadłościennego pudełeczka z wieczkiem na zawiasach o krawędziach falistych. Na wieczku dekoracja rokokowa z ornamentów z rocailles i drobnych kwiatków ze scenkami rodzajowymi, na tle krajobrazu i architektury, umieszczonymi w dwóch rezerwach - w jednej przedstawienie wędrowca z psem, w drugiej odpoczywajacego pod drzewem mężczyzny palącego fajkę; na spodzie gtrawerowany monogram MW;
srebro kute, repusowane, wewnatrz złocone (przetarcia) cechowane - cecha Gdańska, inicjał probierza (L - Johann Adam Lange, starszy cechu w latach 1768, 1772,1776,1786,1790) , nazwisko złotnika SPON/HOLTZ; waga 171 g;
Gdańsk, Friedrich Wilhelm Sponholtz (1730-1789; czynny od 1763), 1768 r.
Zważywszy na cechy stylistyczne tabakierka powstała prawdopodobnie w pierwszym okresie działalności Sponholza. Dolną granicę wyznacza cecha probierza, który po raz pierwszy został altermeistrem w 1768 roku. Wydaje się, że tę datę należałoby przyjąć za najbliższą powstaniu przedmiotu.