Nr katalogowy: 203
Tadeusz Kościuszko
brąz, odlew cyzelowany, patynowany, złocony;
Francja, przed poł. XIX w.
stojący w kontrapoście, z odkryta głową, w krótkiej sukmanie przewiązanej pasem, sięgającej kolan i w obcisłych spodniach; na lewym boku na rapciach - pochwa szabli; w prawej ręce przyciągniętej do piersi - naga szabla, z temblakiem; lewa ręka wsparta na słupku; podstawa owalna (wtórna), z cylindrycznym słupkiem;
wys. 32,3 cm, szer. 18,5 cm, głęb. 8,3 cm.
Francja, przed poł. XIX w.
Figurka stanowi pendent do wizerunku księcia Poniatowskiego.