Nr katalogowy: 912
Skrzynia klasycystyczna
jesion, śliwka, intarsje - brzoza podpalana,
okucia - stal, mosiądz;
Elbląg, 4 ćw. XVIII w.
prostopadłościenna, z odkładanym wiekiem, intarsjowana we wzory geometryczne i floralne, z dwoma dekoracyjnymi uchwytami na bokach. Na narożach pilastry zakończone korynckimi kapitelami. Na froncie i wieku po dwa pola, a na bokach pojedyncze, prostokątne z meandrami w narożach i gałązkami kwiatowymi pośrodku. Obrzeże wieka z wzorzystego ćwierćwałka. Korpus u dołu obwiedziony profilowaną listwą, ze skręconą wstęgą u góry. We wnętrzu po lewej stronie przyskrzynek, a na i na tylnej ściance półka. Uchwyty gięte na parach falistych szyldów. Szyld zamka mosiężny, wydłużony, o prostych bokach, rozszerzający się ku górze, zwieńczony faliście, z wąsami u góry i trójkątną podstawą u dołu, z przesłoną otworu kluczyny. Okucia we wnętrzu stalowe, rytowane w wić, zamek przykładano-wpuszczany, trójryglowy, zawiasy pasowe, faliste, hak zamka na ozdobnym pasowym szyldzie o falistym zarysie;
jesion, śliwka, intarsje - brzoza podpalana, okucia - stal, mosiądz; 55,5 x 142 x 69 cm.
Elbląg, 4 ćw. XVIII w.
Mebel o formie i dekoracji właściwej meblom elbląskim, subtelnie dekorowany typową intarsją flolarną i ozdobiony bogato okuciami. Meble elbląskie lub powstałe w kręgu tego ośrodka stolarskiego pojawiają się obecnie coraz rzadziej na rynku antykwarycznym.
[Brak nóg, po naprawach]