Nr katalogowy: 902
Stolik pomocniczy klasycyzujący
buczyna, fornir - mahoń, intarsje - mahoniowiec, heban;
Polska, 1 ćw. XX w.
z okrągłym, odkładanym do pionu blatem, wsparty na trzonie złożonym z trzech giętych graniaków, opartych na sześciobocznej bazie wspartej na trójnogu, fornirowany i intarsjowany. Elementy trzonu i nogi ozdobione na obrzeżach żyłką, a baza na górnej krawędzi czernionymi ćwierćwałkami. Blat dekorowany dwoma pięcioramiennymi gwiazdami, dużą i mniejszą wpisaną w jej środek;
buczyna, fornir - mahoń, intarsje - mahoniowiec, heban; wys. 66,5 cm, śred. 57,5 cm.
Polska, 1 ćw. XX w.
Stolik pomocniczy, z odkładanym blatem ozdobionym dekoracyjną gwiazdą. Tego typu stoliki rozpowszechniły się w Anglii w okresie klasycyzmu. Często stosowano je jako letnią zasłonę paleniska kominka lub jako praktyczne wyposażenie salonu, nieużywane odstawiano ze złożonym blatem pod ścianę.