Nr katalogowy: 829
Zegar kominkowy, portykowy
drewno złocone, mosiądz, tafla lustrzana;
Austria, Wiedeń? ok. poł. XIX w.
na podstawie prostokątnej z centralnym ryzalitem; krawędzie profilowane, ścianki dekorowane szerokim pasem ażurowej, złoconej zdobiny z motywem amfor i girland, na czernionym tle; wyżej 4 kolumny podtrzymujące półkolisty architraw, zdobiony ażurowym pasem z motywem owali i wici roślinnej;
pomiędzy kolumnami - półleżąca postać kobieca w drapowanej szacie; w głębi lustro i cztery wazonowe sterczyny; nad architrawem - pomiędzy parą takich samych wazonów - umieszczona cylindryczna puszka kryjąca mechanizm, zwieńczona kwiatonem; mechanizm z systemem bicia godzin i kwadransów oraz kalendarzem; naciąg sprężynowy; wahadło z soczewką mosiężną, kolistą, z siedmioramienną gwiazdą; tarcza biało emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskimi cyframi oznaczającymi kwadranse oraz dni miesiąca w kalendarzu; wskazówki oryginalne, ażurowe; brak szkiełka w mosiężnym, moletowanym obramieniu drzwiczek osłaniających tarczę;
drewno złocone, mosiądz, tafla lustrzana; wys. 66 cm, szer. 47,5 cm, głęb. 14 cm.
[stan: obluzowane sterczyny wazonowe w dolnej partii obudowy, ubytki w zdobinach głowic kolumn].