Nr katalogowy: 827
Zegar kominkowy, portykowy
Europa Środkowa, Wiedeń?
lata 30-40. XIX w.
podstawa z drewna czernionego, na planie prostokąta, na 4 spłaszczonych, kolistych nóżkach; na cokole od frontu aplikacja z brązu złoconego z dwoma wieńcami - z liści lauru oraz dębu, nanizanymi na liść palmowy, przewiązanymi wstęgami; wyżej - 4 wysokie, toczone kolumny z drewna czernionego, z bazami i głowicami z brązu moletowanego, złoconego ogniowo, podpierające prosty architraw z niewielkim gzymsem, ozdobiony podobną jak na cokole nakładką z wieńcami, nieco tylko pomniejszoną; pomiędzy kolumnami umieszczona cylindryczna puszka mosiężna, kryjąca mechanizm z naciągiem sprężynowym i systemem bicia godzin i półgodzin; regulator wahadłowy; soczewka wahadła w formie 6-płatkowego kwiatu z brązu; nad kwiatem para łabędzi; tarcza zegara srebrzona, z cyframi rzymskimi, w obramowaniu z brązu złoconego z motywem stylizowanych liści akantu; mechanizm osłonięty z tyłu mosiężnymi drzwiczkami z ażurową rozetą;
drewno czernione, brąz złocony ogniowo, mosiądz; wys. 49 cm, szer. 25 cm, głęb. 13,2 cm.
Europa Środkowa, Wiedeń? lata 30-40. XIX w.