Nr katalogowy: 609
Kufel ze sceną z germańskiej sagi
Niemcy, Mettlach, Vileroy & Boch, proj. dekoracji
Heinrich Schlitt (1849-1923), pocz. XX w.
wysoki, koniczny w typie snelli, z listwowym uchem, z pokrywą z oprawą cynową na uchu. Wokół brzuśca barwna miniatura o brązowym konturze: przedstawienie w półpostaci, m.in. wojownika z tarczą pijącego z rogu, który podaje mu dziecko, starca z rogiem i harfą oraz opartego o beczkę brodatego wojownika z rogiem; powyżej szlak ornamentu z motywami roślinnymi i słońcem od frontu; sygn. pod tarczą: Heinrich /Schlitt. Miniatura ujęta wokół krawędzi wylewu i podstawy w szlak szyszek chmielowych i wici laurowej; pokrywa cynowa z neorenesansową wicią. Ucho pęknięte w poprzek, klejone;
kamionka delikatna jasnobeżowa, druk barwny szkliwo przejrzyste; wys. 40 cm;
sygn. wyciskiem: motyw architektoniczny, niżej w listwowym szyldzie: METTLACH, w półkolu: VB, niżej: GESCHÜTZT/ 2261 (numer modelu z 1902 roku).
Niemcy, Mettlach, Vileroy & Boch, proj. dekoracji Heinrich Schlitt (1849-1923), pocz. XX w.
Motyw dekoracji wg projektu Heinricha Schlitta, rysownika, ilustratora i dekoratora ceramiki znanego głównie z motywów z bajek i sag germańskich; Schlitt współpracował z wytwórnią Villeroy & Boch w Mettlach od pocz. XX w., projektując gł. dekoracje na kufle, cieszące się do dzisiaj uznaniem i popularnością.