Nr katalogowy: 213
Święty apostoł
drewno lipowe, polichromowane; wys. 45 cm.
Śląsk, ok. 1720-50
Śląsk, ok. 1720-50
Święty o twarzy okolonej brodą i włosami w gęstych puklach, o wysokim łysawym czole, odziany jest w krótką przepasaną suknię okoloną kołnierzem i płaszcz przełożony przez prawe przedramię, plecy i szeroką połą przez lewe kolano. Prawa ręka przyłożona do serca czyni gest "oddania duchowego", lewa przytrzymuje połę płaszcza. Na nogach sandały. Rzeźba powstała przypuszczalnie w warsztacie śląskim działającym w 2. ćw. XVIII w. Polichromia i złocenie złotą farbką wtórne;
szaty i fragmentarycznie głowa mają uszkodzony grunt.