Malarz nieokreślony, niderlandzki, pocz.XVIIw
Nr katalogowy: 164
Stworzenie świata - cykl czterech obrazów
1. Oddzielenie nieba od ziemi
olej, blacha miedziana; 38,5 x 49 cm;
1. Oddzielenie nieba od ziemi
u dołu napis: INPRINCIPIO, CREAVIT, DEUS,COELUM, ET,TERRAM(…)
2. Stworzenie zwierząt wodnych, ryb i ptaków
u dołu napis: PRODUXERUNT, AQVUE…ANIMAL, VIVENTIS, ET ATILE,SUPER, TERRAM.
3. Stworzenie słońca i gwiazd
4. Stworzenie drzew i roślin
olej, blacha miedziana, 38 x 49 cm;
u dołu napis: CONGREGAVIT, DEUS, AEVOS, IN, LOCUM UNUM, ET, APPARVIT, ARIDA, ... [Prace po konserwacji].
Opis sporządzany na podstawie opinii dr. Teresy Grzybkowskiej z dnia 14 maja 1982 r., która wypowiada się na temat autorstwa dzieł: niderlandzka atrybucja obrazów nie budzi wątpliwości, a zważywszy bezpośrednie zależności od sztuki Gillesa van Coninnxloo (1544-1607) i Roelanda Savery (pracującego w latach 1604-1615 dla Rudolfa II na dworze praskim) można sądzić, iż omawiane obrazy powstały w pierwszych latach XVII wieku; Później temat ten został prawie zarzucony.