Nr katalogowy: 809
Biurko w stylu klasycystycznym
Europa Środkowa, Niemcy lub Polska (?),
nastawa ok. 1800, podstawa pocz. XX w.
dwuczęściowe, z nastawą o prostych bokach i froncie, zwieńczoną daszkiem
wypiętrzonym po środku, z dwunastoma szufladkami ujmującymi centralną wnękę,
z wysuwanym pulpitem do pisania i odkładanym licem szuflady pod nim; wspartej na
czterech sześciobocznych zbieżnych nogach zakończonych kulami, spiętych u dołu
deskowym wiązaniem zbliżonym do litery H. W daszku szufladka. Nastawa i łączyna
fornirowane, politurowane. Nastawa na bokach i licach szuflad intarsjowana żyłką
i wstęgą w geometryczne pola tworzące prostokąty i romby, a na skrzydle drzwi
architektoniczną arkadę. Lica szuflad w formie rautów, ze ściętymi obrzeżami. Wnętrze
szafki z trzema szufladkami. Wnętrze sekretarzyka (za odkładanym licem szuflady)
z czterema szufladkami i wnęką u dołu. Dolna środkowa szuflada nastawy nad pulpitem,
podzielona na cztery pojemniki. Pulpit wyklejony suknem. Prawa szufladka we wnętrzu
sekretarzyka z dwoma przegrodami. Okucia stalowe. Zawiasy motylkowe.
Zamki przykładano-wpuszczane, jednoryglowe. Szyldy kluczyn, w formie wkładek
o falistym zarysie.
Konstrukcja - sosna, dębina, jawor, buczyna (wtórnie); fornir - orzech, jesion, czeczota
orzechowa podpalana; intarsje - orzech, bukszpan; 127,5 x 103 x 45,5 cm.
Europa Środkowa, Niemcy lub Polska (?), nastawa ok. 1800, podstawa pocz. XX w.
Mebel rekonstruowany, z wykorzystaniem części starszej nastawy, do której dodano
wysuwany pulpit i stołową podstawę. Prawdopodobnie starszy mebel uległ w części
zniszczeniu. Dekoracja i forma nastawy wskazują, że powstała ona na terenie Europy
środkowej (Południowe Niemcy lub Polska?) w epoce klasycyzmu, o czym świadczy prosta
forma, wykorzystane rodzime materiały i geometryczna, nieskomplikowana dekoracja.