Nr katalogowy: 733
Lampa naftowa
Niemcy, Berlin, firma Carl Holy; XIX/XX w.
z kwadratową, alabastrową podstawą wspartą na 4 lwich łapach z brązu; trzon w formie toczonej
z alabastru kolumny z bazą i koryncką głowicą z brązu; zbiornik na naftę półkulisty, szklany, przeźroczysty,
zdobiony trawionymi i złoconymi girlandami kwiatowymi; klosz gruszkowaty, ze szkła mlecznego, zdobiony
spiralną fakturą i malowanymi gałązkami maku; górna krawędź falista; kominek szklany, z firmowymi znakami:
koroną królewską wpisaną w koło; wyżej napis „CRISTAL RECUIT”; niżej: „20'' Matador / Importe De
Saxe”; na pokrętle knota wieloramienna gwiazdka i napis w otoku: „CARL HOLY BERLIN”;
alabaster, brąz, mosiądz, szkło; wys. 89 cm, podstawa 17,5 x 17,5 cm;