Nr katalogowy: 727
Zegar kominkowy, portykowy
Francja, Paryż, 2 ćw. XIX w.
wsparty na 4 szpulkowych nóżkach z brązu; obudowa architektoniczna, z białego marmuru, z prostokątną podstawą, parą toczonych kolumienek
i arkadowym gzymsem zwieńczonym dwuuszną wazą; całość dekorowana aplikacjami z brązu złoconego: sterczyny z motywem fruktów, od frontu plakieta
ażurowa z wicią roślinną, girlandy przewiązane szarfami, sznury perełek; pomiędzy opasanymi wicią laurową kolumnami zawieszona cylindryczna puszka
mosiężna z mechanizmem o naciągu sprężynowym, z regulatorem wahadłowym i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza emaliowana,
z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim oraz napisem: „J. D. F. / A PARIS”; osłona tarczy i mechanizmu w formie drzwiczek z wypukłym
szkłem w mosiężnym obramieniu; marmur, brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 43,5 cm, szer. 23,5 cm, głęb. 12,5 cm; Francja, Paryż, 2 ćw. XIX w.