Nr katalogowy: 725
Zegar konsolowy
Francja, Paryż, warsztat dynastii zegarmistrzowskiej
Martinot [czynnej od poł. XVI w.]; 2 poł. XVIII w.
w obudowie na 4 nóżkach, drewnianej, malowanej, o kształcie gruszkowatym; front i boki
oszklone; całość dekorowana aplikacjami z brązu złoconego z motywami małżowin, akantowych
liści, rocaille'ów; ażurowa zdobina drzwiczek - z motywem ptaka; zwieńczenie zegara w formie
dwuspadowego daszku, z ażurową sterczyną akantowo-rocaille'ową; podobnie zdobiona
brązami konsola o trójściennym spływie; tarcza z nakładanymi, emaliowanymi plakietami,
z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; pośrodku napis: „MARTINOT / A
PARIS”; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, repetierem i regulatorem
wahadłowym; drewno malowane, brąz, mosiądz, emalia, szkło; zegar 76,5 x 39 x 16 cm,
konsola 28 x 45 x 17,5 cm;
Francja, Paryż, warsztat dynastii zegarmistrzowskiej Martinot
[czynnej od poł. XVI w.]; 2 poł. XVIII w.