Nr katalogowy: 716
Zegar kominkowy
z figurą umierającego Heraklesa;
Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.
z podstawą na planie wydłużonego prostokąta, wspartą od frontu na lwich łapach i ozdobioną szerokim,
akantowym gzymsem; wyżej cokół dekorowany z przodu aplikowaną rozetą pomiędzy dwiema palmetami;
w zwieńczeniu postać brodatego herosa, siedzącego na stosie ofiarnym, przykrytym skórą lwa z Nemei;
z lewej oparta maczuga; Herakles z wyrazem męki na twarzy zdziera z siebie wżerającą się w ciało trującą
szatę Dejaniry; mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin; tarcza mosiężna, w obramieniu
laurowym, z cyframi rzymskimi oraz napisem: „Belle Jean / A Paris” na nakładanych plakietkach; brąz
patynowany i złocony, mosiądz, stal; wys. ca 68 cm, szer. 56 cm, głęb. 23,5 cm; Francja, Paryż, 4 ćw. XIX w.