SIGNORET (XIX-XX w.)
Nr katalogowy: 404
Joanna D'Arc
brąz patynowany, wys. 47 cm;
sygn. z boku na podstawie: Signoret,
Francja, XIX/XX w.
brąz patynowany, wys. 47 cm;
od frontu napis: JEANNE D'ARC i tarcze herbowe. Francja, XIX/XX w.
W dziewiętnastowiecznej rzeźbie francuskiej o tematyce historycznej jednym z najpopularniejszych motywów była postać Dziewicy Orleańskiej. Powstało wówczas
wiele pomników publicznych, rzeźb monumentalnych, ale także niewielkich kameralnych figur, jak tu prezentowana, dłuta nieznanego bliżej akademickiego
rzeźbiarza Signoret, wzorowana na znanej rzeźbie Henri Chapu z Luwru. Joanna ukazana jest w chwili modlitwy o powołanie, w przyklęku i złożonymi rękoma, z
płaszczem zarzuconym na ramiona i kłębkiem przędzy u stóp.