Edouard MAGNUS (1799-1872)
Nr katalogowy: 273
Portret kobiety -
Ernestine von Wildenbruch;
olej, płótno, 82 x 64 cm (w owalu);
Ernestine von Wildenbruch;
na odwrocie inskrypcja „Ernestine von Wildenbruch/
geb/ von Langen/ gem[alt] Berlin 1845/ von/ Edouard
Magnus”.
Ernestine von Wildenbruch (Ernestine von Langen): 1805
- 1858, żona Ludwiga von Wildenbruch, pruskiego konsulagenerała,
matka Ernsta von Wildenbruch, wybitnego
niemieckiego poety i dramaturga, dwukrotnego laureata nagrody
Schillera, doktora filozofii honoris causa.
E. Magnus berliński malarz portretów, scen rodzajowych
i historycznych, uczeń J. Schlesingera. Odbył wielokrotne podróże do
Włoch. W 1829 w Rzymie współzałożyciel Towarzystwa Sztuk Pięknych,
Od 1837 członek Akademii Berlińskiej, od 1844 profesor Nazareńczyków. Jego
malarstwo w pierwszym okresie wyrastało z tradycji romantycznej by z czasem
przybrać cechy realizmu. Wybitny portrecista, stawiany obok istotnych twórców
swego czasu (min. Thorvaldsena, Raucha, Menzela, Jenny Linda, Henriette
Sontag i in.). Prace Magnusa prezentowane są Alte Gallerie w Berlinie
i w Muzeum Miejskim w Erfurcie.