Wojtek SIUDMAK (ur. 1942)
Nr katalogowy: 429
Moment bez dźwięku
olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. p. d.: W. Siudmak
olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. p. d.: W. Siudmak
Siudmak od 1966 r. tworzący we Francji, jest uważany za jednego z czołowych (obok M.C. Eschera, M. Klingera i L. Fini) przedstawiciela realizmu fantastycznego, nurtu pokrewnego surrealizmowi. Sam artysta akcentując swoją odrębność nazywa siebie „hiperrealistą fantastycznym". Realizm fantastyczny, podobnie jak surrealizm jest tym niezwykłym terytorium, gdzie sny stają się rzeczywistością. Jak zauważa Baudelaire w przedmowie do „Sztucznych Rajów" - Zdrowy rozsądek pokazuje, że naziemne istnienie rzeczy jest bardzo wątłe, a prawdziwą rzeczywistość odnajduje tylko w marzeniach i snach. Malarskie wizje Siudmaka charakteryzuje doskonały renesansowy warsztat, pewna linia oraz wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni. W Momencie ciszy są obecne wszystkie najważniejsze właściwości stylu artysty. Gładko oddane, uproszczone
cechy pejzażu wraz z fantastycznymi imaginacjami twórcy. Obraz utrzymany jest w jasnej tonacji, nasycone światło wyostrza każdy element pracy nadając mu autonomiczną rolę. Proponowane Państwu dzieło jest wspaniałym przykładem twórczości Wojtka Siudmaka, skupiający w sobie wszystkie elementy dążeń artysty.