Nr katalogowy: 813
Komplet mebli w stylu Jacoba
Europa Środkowa, Polska Południowa?,
ok. 1900
złożony z kanapy, pary krzeseł i foteli oraz stolika, fornirowany mahoniem,
inkrustowany podwójnymi pasami żyłki oraz ornamentem roślinnym (deski
oparć i blat), blat stolika dodatkowo blachą stalowa i rogiem. Meble wsparte
na czterech graniastych, zbieżnych nogach, dekorowanych trzema żyłkami
naśladującymi kanele.
Siedziska wyściełane (oparcia i siedzenia), z prostokątnymi oparciami,
zakończonymi wywiniętą na zewnątrz deską,
z prześwitem, o trapezoidalnych siedzeniach.
Stolik o prostokątnym blacie z dekoracyjnymi geometrycznymi polami
ujętymi mosiężną żyłką oraz rozbudowaną floralną dekoracja na blacie
z ptakiem w rezerwie po środku.
Materiały: konstrukcja i fornir - mahoń; inkrustacje - mosiądz, stal, róg;
wymiary: kanapa - 95 x 144,5 x 67,5 cm; fotele - 94,3 x 59 x 65,5 cm;
krzesła - 90,8 x 47 x 52,5 cm; stół - 77,8 x 101,3 x 66,6 cm.
Europa Środkowa, Polska Południowa?, ok. 1900
Dekoracyjny komplet mebli o klasycyzujących formach i dekoracji opartej
na wzorach II cesarstwa. Meble takie były wykonywane seryjnie w Europie
Środkowej w 2 poł. XIX i na pocz. XX wieku. Najprawdopodobniej w celu
zwiększenia sprzedaży i wzmocnienia popularności określano je jako meble
w stylu Jacob, choć nie miały one nic wspólnego z meblami wykonywanymi
przez znaną francuską rodzinę stolarzy wykonującą luksusowe meble w stylu
klasycystycznym na przełomie XVIII i XIX w. Komplet odznacza się dobrymi
proporcjami i ładnie zaprojektowanymi, subtelnymi dekoracjami. Wartość
podwyższa dobry stan zachowania, co w przypadku mebli dekorowanych
żyłkami mosiężnymi jest rzadkością.