Pierre-Auguste RENOIR (1841 - 1919)
Nr katalogowy: 249
Pejzaż z okolic Cagnes-sur-mer, po 1907
olej, płótno, 19 x 24 cm;
sygn. l. d.: R
olej, płótno, 19 x 24 cm;
sygn. l. d.: R
W załączeniu kopia certyfikatu wystawionego przez Guy-Patrice Dauberville i Michel Dauberville dn. 10. X. 2008
W 1907 roku ze względów zdrowotnych - dokuczliwego zapalenia stawów - Renoir przeniósł się do
Les Collettes, posiadłości w Cagnes-sur-Mer, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Mimo choroby -
dokuczliwego reumatoidalnego zapalenia stawów - nie przestawał malować. Częstym tematem
powstających wówczas obrazów były pejzaże. Artysta pozostał wierny ulubionej kolorystyce z czasów
rozkwitu impresjonizmu - barwom różu, słonecznej zieleni, tonacjom oliwkowym, intensywnych
błękitów. Pociągnięcia pędzla stają się dłuższe, wąskie, malowane energicznie, nadal traktowane
malarsko oddające bardziej wrażenie pejzażu, światła, wielobarwności natury niż odwzorowanie
widoku. W prezentowanej pracy - stanowiącej wydarzenie na polskim rynku sztuki - widoczne są
tendencje właściwe twórczości kolorystów tworzących w pierwszej ćwierci dwudziestego wieku.
Choć wyrastają z impresjonistycznych doświadczeń Renoira są już bliższe sztuce nowoczesnej.
Podobnie jak i w malarstwie Claude Moneta także i w obrazach Renoir widoczna jest ewolucja
doświadczenia artystycznego.