Nr katalogowy: 927
Szafka barokowa
Polska Południowo-Wschodnia, 3 ćw. XVIII w.
o prostych bokach i falistym froncie, z niewielką, cofniętą nastawką z sześcioma szufladkami, wsparta na podstawie zamykanej jednoskrzydłowo, z podziałem lica sugerującym wnętrze wypełnione czterema szufladami, wsparta na konsolowych nóżkach. Całość intarsjowana ciemnymi wstęgami ujmującymi lica szuflad i tworzącymi faliste pola, w których na bokach, płycie górnej i froncie pojedyncze gwiazdy, a także dekorowana ornamentem rytowanym w formie wici.
We wnętrzu szafki półka; dębina, intarsje - dębina, czarny dąb, brzoza, śliwka (?);112 x 122 x 70 cm.
Wykorzystane do budowy tej szafki materiały, a także jej nietypowe rozwiązanie zamknięcia dolnej części korpusu i dekoracja wskazują, że powstała ona na południowym-wschodzie Polski, być może w okolicach w Kolbuszowej, gdzie działał słynny targ meblowy, na którym sprzedawano meble wykonywane w regionie. Najprawdopodobniej szafka ta była pierwotnie kredensem, w późniejszym czasie pozbawionym nastawy, o czym świadczyć mogą obecnie zachwiane proporcje oraz dekoracja intarsjowana nałożona wprost na elementy konstrukcji górnej płyty. Mebel ciekawy, rzadko pojawiający się na polskim rynku antykwarycznym