Nr katalogowy: 922
Stolik do robótek w stylu Ludwika Filipa
sosna, fornir - mahoń; 81,5 x 62 x 45 cm.
Europa Środkowa, ok. poł. XIX w.
z prostokątnym blatem, o falistym zarysie, z szufladką w szerokim oskrzynieniu, wsparty na dwóch deskowych podporach, zakończonych falistymi dwójnogami i spiętych prostą łączyną. Całość fornirowana, a blat obwiedziony na obrzeżu i pośrodku żyłką, z której romb wypełniony ciemnym fornirem z inkrustowaną z masy perłowej gałązką kwiatową i ptaszkami. Wnętrze szufladki podzielone przegrodami na sześć części;
Stolik o prostej formie, nawiązującej do wzorów biedermeierowskich w redakcji stylu Ludwika Filipa, na co wskazują sfalowane linie zarysu blatu i podnóża oraz kwiatowa dekoracja blatu.