Nr katalogowy: 874
Para lamp naftowych japońskich
Japonia (korpusy); Niemcy, Berlin,
firma Ehrich und Graetz (brennery), XIX/XX w.
podstawy ażurowe, koliste, z mosiądzu złoconego, na 3 nogach zwieńczonych maskami uskrzydlonych lwów; korpusy z kamionki japońskiej satsuma - smukłe, walcowate, lekko rozszerzające się ku górze, z bogatą dekoracją: w rezerwach od frontu motyw chryzantem i ptaka; z drugiej strony - postacie mężczyzn na tle pejzażu; po bokach plastyczne "uchwyty" z głowami lwów z antabami w pyskach, ze spływającymi w dół powiązanymi w węzły złotymi sznurami; pojemniki na naftę szklane, półkuliste, rżnięte w ukośną kratkę; wokół palników na opasce napis: "10''' MATADOR BRENNER"; na pokrętłach knotów - para gryfów i litery "EG"; klosze gruszkowate, matowe, tłoczone w motyw muszli i palmet, zwieńczone falbaniastą koroną;
kamionka, szkło, mosiądz; wys. 80 cm, średnica kloszy 18 cm.
Japonia (korpusy); Niemcy, Berlin, firma Ehrich & Graetz (brennery), XIX/XX w.