Nr katalogowy: 851
Zegar kominkowy w stylu II cesarstwa
brąz złocony, mosiądz, emalia;
Francja, 3 ćwierć XIX w.
podstawa prostopadłościenna, na 4 moletowanych, kulistych nóżkach; od frontu nakładana dekoracja z motywem amfory opasanej wieńcem i umieszczonych po bokach pochodni i gałązek laurowych; wyżej prostopadłościenna obudowa mechanizmu - w formie ołtarza z płonącym kagankiem oliwnym; obok dwie księgi; przy ołtarzu na taborecie siedząca postać młodzieńcza w krótkiej, antycznej szacie, z bosymi stopami na podnóżku (w złożonych na kolanach dłoniach pierwotnie umieszczona była zapewne książka); tarcza emaliowana, z cyframi rzymskimi; mechanizm bije godziny i półgodziny; drzwiczki na tylnej ściance
z mosiężnej blachy, z ażurową rozetą;
brąz złocony, mosiądz, emalia; wys. 40 cm, szer. 38,5 cm, głęb. 12,3 cm.
Francja, 3 ćwierć XIX w.