Nr katalogowy: 846
Zegar kominkowy z figurką Psyche
brąz złocony, mosiądz, emalia;
Francja, przed poł. XIX w.
podstawa prostopadłościenna, na 4 kopulastych, moletowanych nóżkach; dołem gzyms z lancetowatymi liśćmi; wyżej reliefowa scenka z ogrodniczką podlewającą grządki i amorkiem podającym jej doniczkę; mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin, wbudowany w prostopadłościenny postument zwieńczony wazonem z kwiatami; tarcza z cyframi rzymskimi na biało emaliowanym pierścieniu; środek tarczy metalowy, giloszowany; obramienie z drobnych kwiatków; z prawej strony postumentu postać dziewczęca z motylimi skrzydłami, z lewej - szpadel i grabie związane szarfą;
brąz złocony, mosiądz, emalia; wys. 34,8 cm, szer. 26 cm, głęb. 9,5 cm.
Francja, przed poł. XIX w.