Nr katalogowy: 620
Serwis deserowy
Węgry, Budapeszt, Ignaz Fischer - sklep
i wytwórnia (zał. ok. 1864), kon. XIX w.
z kompozycjami kwiatowo - owocowymi, ptakami i owadami
składa się z 6 filiżanek z gałązkowym uszkiem, 6 spodków, 6 talerzyków deserowych i prostokątnej, talerzowej paterki na ciasto. Naczynia dekorowane ręcznie barwnymi kompozycjami z kwiatów i owoców oraz ptakami i owadami, nanoszonymi na patron
o niebieskim konturze. Na talerzykach i paterce powtarza się motyw kompozycji owocowo-kwiatowej i ptaka z gałązką winogron w dziobku. Wokół filiżanek i przy ich wewnętrznych brzegach, w lustrach i na kołnierzach spodków oraz na odwrocie kołnierzy spodków dekoracje kwiatowe oraz kwiatowo - owocowe z motylkami i ptakiem (na jednej filiżance); kompozycje dobierane w kompletach na spodku i filiżance. Krawędzie i uszka złocone. (Niewielka szczerba przy brzegu jednej filiżanki, lekko przetarte złocenia, pojedyncze drobne wyszczerbienia na obręczach dennych czterech spodków i paterki); majolika jasna ze szkliwem ołowiowym z drobną krakelurą, farby ceramiczne podszkliwne - dekoracją ręczna;
wymiary: filiżanki - wys. 6,5 cm, średn. 8 cm;
spodki - wys. 2 cm, średn. 14 cm;
talerzyki - wys. 1,7 cm, średn. 20 cm;
paterka - wys. 4 cm, 20,5 x 23 cm;
sygnowane wyciskiem: FISCHER I./ BUDAPEST/ 1120
(lub: 462 - paterka, 533 - spodki) i drukiem niebieskim: FISCHER I./ BUDAPEST (na
talerzykach i paterce cyfra 36).
Węgry, Budapeszt, Ignaz Fischer - sklep i wytwórnia (zał. ok. 1864), kon. XIX w.
Ignaz Fischer, przygotowany do zawodu w fabryce ojca w Tata - Tóváros, założył własną wytwórnię w Peszcie (1864); specjalizował się w produkcji starannie dekorowanej majoliki i porcelany użytkowej, zdobywając duże uznanie odbiorców, dzięki dobrej jakości technologicznej i artystycznej wyrobów; był zarejestrowany jako cesarsko - królewski dostawca dworu w Wiedniu; w końcu lat 80. XIX w. interes przejął syn Emil; wytwórnię Fischera przejął Zsolnay w Pecs na przełomie XIX/XX w.